Filo Bakımını Yönetmek İçin En Önemli Adımlar

Temmuz 12, 2021
Yayınlayan: Active Filo

Filo yönetimi, şirket bünyesindeki araçların bakımı, yakıt tüketimi ve güvenliği gibi farklı bir çok süreci kapsar. Hal böyle olunca filo yöneticisinin araç sayısı fark etmeksizin aldığı sorumluluk da artar. Filo kiralama işleminin gerçekleştirilmesi; araç sağlığı, sürücü güvenliği, masraflar ve başka birçok konunun da aynı hızda çözüleceği anlamına gelmez. Bu nedenle, filoyu ilgilendiren her bir konu, filo yöneticisi tarafından daima mercek altına alınmalıdır.

Filo kiralama firmasının satış sonrası desteklerini kapsayan servis hizmeti, zorunlu bakımları kapsar ve bu durum, filo yönetimini büyük oranda kolaylaştırır. Ancak filo yöneticisinin, tüm bu süreci çok daha detaylı bir şekilde incelemesi ve yönetmesi gerekir. O, servis sürecini takip etmek ve araç kalitesini en üst seviyede tutmak gibi, belirli aralıklarla gözlenmesi ve iyi şekilde yönetilmesi gereken aşamalardan sorumludur. Bu en başarılı şekilde gerçekleştirebilmek içinse, bakım süreçlerine ek olarak; filo sürücülerinin eğitimi, ağaç güvenliğinin sağlanması ve finansal hedeflerin yakalanması başta olmak üzere birçok farklı noktaya yönelik çalışma yürütülmesi gerekir. Hiçbir noktayı atlamamanız ve filonuzu en etkin yönetmeniz için sizin için derlediğimiz filo yönetimi adımlarına göz atın:

Filo Bakımının Önemini Bilmek

Düzenli olarak bakımı gerçekleştirilen araçlar, beklenmedik masrafları ve kötü sürprizleri azaltır. Araç bakımı; yağ değişimi, lastik değişimi/muayenesi ve genel araç güvenliği kontrollerini içerir. Örneğin; yağ değişim aralıklarını belirli bir mesafeden takip etmek ya da işinizi kolaylaştırmak için bir yağ ömrü monitörü kullanmak gerekir. Lastik rotasyonlarının ve genel araç muayenelerinin düzenli olarak gerçekleştirildiğinden emin olmak içinse, araç kiralama şirketinizle düzenli şekilde iletişime geçilmelidir.

Sahip Olma Maliyetini de Göz Önünde Bulundurun

Eğer araç filonuz kiralık değilse ve araçların tümü şirketinize aitse sorumluluğunuz daha da artıyor demektir. Şirketinize ait araçların toplam maliyetlerine dikkat edin. Bakım maliyetlerinizi göz önünde bulundururken maliyetlerin araç yaşına göre yükselmeye başladığını unutmamalısınız. Ayrıca araçları satın aldığınızda garanti kapsamını ve bu kapsamın bakım maliyetini nasıl etkilediğini de kavramış olmalısınız.Varlığın kalan değerini, kullanılmış araç pazarındaki eğilimleri ve aracı satmak için en uygun zamanı çözümleyin. Eğer tüm bu ayrıntılarla beraber bandrol, trafik sigortası, kasko, muayene ve vergi işlemlerine zaman ayırmak istemiyorsanız filo kiralama deneyimini değerlendirebilirsiniz.

Bulunduğunuz Sektöre Uygun Araç Seçimleri Yapın

Filo araç kiralama ya da yıllık araç kiralama işlemlerinde işinizin kimliğine en uygun aracı seçmelisiniz. Kullanıma uygun araç, arıza ya da bakım maliyetlerinin minimuma indirilmesinin en önemli yoludur. Aracı ne sıklıkla kullanacağınız, boyutlarının sizin için yeterli olup olmayacağı, hangi sıklıkla eşya yüklemesi yapılacağı gibi kriterler, araç seçiminizi belirler. Kullanım sıklığına, çalışma koşullarına, taşınan eşyalara ve gidilecek yola göre belirlenen araçlar, kötü sürprizleri olabildiğince önler. Örneğin kullanım amacına göre fazla lüks bir araç, yakıt ve diğer maliyetleri yükseltir ya da yük taşımacılığı öne çıkan bir sektörünüz varsa ve filonuzdaki araçlar bunun için yetersizse aracınızın çabuk yıpranması ve ekstra bakımı gerekebilir. Araç sınıfına karar verirken ya da filonuza yeni bir araç katarken çalışma ve yol koşullarını, taşınacak yükleri, araç kullanım sıklığını filo kiralama şirketinizle mutlaka paylaşın.

Şirket Politikasını Sürücülerle Paylaşın

Tüm sürücülerin, sorumluluklarının ve şirket araç kullanım politikalarının farkında olduğundan emin olun. Sürücülerin şirket filosunda bulunan araçların bakım politikalarını tam olarak anlamaları, aracın servis süreçlerini veya bir kazaya karışması durumunda ne yapmaları gerektiğini bilmeleri gerekir. Onları araçlar hakkında mutlaka bilgilendirmelisiniz.

Filo Kiralama Şirketinizle İletişimde Olun

Filo kiralama şirketinizin sizinle ortak bir dil geliştirdiğinden emin olun. Herhangi bir sorun yaşadığınızda, filo bakım sağlayıcınızla iletişime geçin. Örneğin bir araç tamir sürecindeyse ve bu süreçte bir aksaklık varsa filo bakım sağlayıcınız ile iletişimde olarak bildirimlerde bulunun ya da bu süreç hakkında bilgi isteyin. Böylece başarılı bir filo bakım programı ile aksama süresini en aza indirip verimliliği optimize edebilirsiniz.

Leave a Reply